Help kinderen in het Midden-Oosten. Doneer nu →

Spelen bracht Ahmed terug naar school

Ahmed - Pakistan - Web Image 1

In Thatta, Pakistan, wordt er veel gelachen op het schoolplein terwijl de lessen bezig zijn. Tussen de kinderen bevindt zich ook de 15-jarige Ahmed. Hij helpt de jongere leerlingen met een activiteit genaamd Doelen Halen, een spel waarin spelers moeten samenwerken en snel doelen bereiken. Terwijl ze enthousiast en vol energie rondrennen, leren ze hoe ze grote dromen kunnen behalen door deze op te splitsen in kleine, haalbare stappen.

Een paar jaar geleden ging Ahmed zelf nog nauwelijks naar school. In plaats daarvan speelde hij vooral cricket op straat met andere jongens, omdat hij de lessen saai vond. Op school kon hij zijn energie en creativiteit niet kwijt, waardoor hij zich steeds verder geïsoleerd voelde.

Alles veranderde toen het Roshan Rastay-programma de spelend-leren methode op zijn school introduceerde. Met steun van zijn coach en vader ging Ahmed steeds vaker naar school. Tegenwoordig is hij een trotse junior leader, waarin hij andere leerlingen ondersteunt bij teamwork, probleemoplossend denken en het opbouwen van zelfvertrouwen door middel van spelen.

Eerst ging Ahmed niet naar school, maar inmiddels gaat hij vol energie en helpt hij jongere leerlingen via het Roshan Rastay-programma van Right To Play. Luister hoe Ahmed vertelt hoe spelen hem weer terug naar school heeft gebracht.

Spelen opent deuren

In Pakistan gaan meer dan 23 miljoen kinderen niet naar school, vaak door armoede, een tekort aan leraren of een gebrek aan inspirerende leeromgevingen. Veel kinderen stoppen, niet omdat ze geen zin hebben, maar omdat het simpelweg niet bij hun leven past.

Ahmed ging eerst met tegenzin naar school, hij vond het saai en had moeite om zich te concentreren. Zijn vader, Jaro, maakte zich zorgen over Ahmeds betrokkenheid. Leraren spraken Jaro regelmatig aan over zijn slechte aanwezigheid. Jaro probeerde met Ahmed te praten en hem te motiveren, en vroeg de school zelfs om meer sport en andere activiteiten die kinderen zouden aanspreken. Helaas veranderde er niets.

Toen het Roshan Rastay-programma van start ging, viel het coach Asadullah op dat Ahmeds stoel al wekenlang leeg bleef. „Ahmeds naam stond wel op de lijst, maar hij was al drie weken niet aanwezig“, zegt Asadullah. Zijn vader zorgde er persoonlijk voor dat Ahmed de sessies bijwoonde, hij bracht hem elke dag weg en haalde hem weer op.

“Coach Asadullah hielp me interesse te krijgen in mijn studie. We deden spelletje en hielp me Junior Leader te worden.”
- Ahmed, 15

Toen de school steeds vaker speelsessies ging inlassen, begon Ahmeds houding te veranderen. Door spelletjes die gericht waren op teamwork en empathie ging hij school op een andere manier ervaren. Hij begon zich er steeds meer thuis te voelen.

Ahmed - Pakistan - Web Image 1
Ahmed neemt actief deel aan de lessen en voelt zich meer betrokken en verbonden dankzij de spelend-leren methode.

Het voortouw nemen

Ahmed viel al snel op door zijn enthousiasme en leiderschap. In slechts een paar maanden tijd veranderde hij in een van de meest betrokken leerlingen in zijn klas.

Nu Ahmed een Junior Leader is, begeleidt hij jongere kinderen bij spelletjes die belangrijk zijn voor hun ontwikkeling. “Een Junior Leader is iemand die op jongere kinderen let, voor ze zorgt en ze helpt,” zegt hij trots.

Coach Asadullah is duidelijk trots op hem. “Toen Ahmed begon, had hij de spellen snel door en begreep hij goed hoe het werkte. Als zijn coach en leraar ben ik trots op wat hij heeft bereikt.”

Ook buiten de klas is er veel veranderd. Ahmed is respectvoller naar ouderen, helpt klasgenoten met hun huiswerk en haalt goede cijfers. Zijn vader ziet dat zijn zelfvertrouwen is gegroeid, iets wat vroeger nog verstopt zat achter frustratie en verveling.

“Toen ik naar school kwam en zag dat hij een Junior Leader was, was dat een prachtig moment voor mij.”
- Jaro, Ahmeds vader

Dromen over de toekomst

Ahmeds ambitie is duidelijk: “Ik ga mijn opleiding afmaken en later wil ik bij de politie werken.”

Voor vader Jaro is de mooiste beloning om te zien dat zijn zoon doelen in het leven heeft en daar actief naartoe werkt. “Right To Play zou op elke school aanwezig moeten zijn, zodat kinderen weer interesse krijgen in school,” zegt Jaro.

Het leek er lange tijd sterk op dat Ahmed definitief van school zou uitvallen. Vandaag zie je een leerling die graag andere kinderen helpt. Hij is het bewijs dat met de juiste ondersteuning, vastberaden ouders en de kracht van sporten en spelen elk kind zijn potentieel kan bereiken.

Ahmed - Pakistan - Web Image 2
Ahmed helpt jongere leerlingen bij een spel op zijn school in Thatta

Het Roshan Rastay-programma helpt schoolverlaters en kwetsbare kinderen in Pakistan toegang te krijgen tot kwalitatief hoogstaand onderwijs door middel van spelenderwijs leren. Het programma bereikt jaarlijks meer dan 38.000 kinderen en leidt leraren op om sporten en spelen te gebruiken als hulpmiddel voor leren en emotionele ontwikkeling. Het programma loopt van 2021 tot en met 2028 en wordt uitgevoerd in Thatta, Sujawal, Karachi en Islamabad, met financiële steun van The Light Foundation.

The Light Foundation (1)